Hem » Innovation

Israelisk vågkraft till Kina

29.08.12 | Inga kommentarer

Anläggning som tas fram av Ångströmlaboratoriet i Uppsala. Copyright: Centrum för Förnybar Elenergiomvandling

Det israeliska företaget SDE Energy bygger i dagarna sin andra vågkraftanläggning i Kina.

Att kunna använda havet som energikälla är en idé som forskare runt om i världen dagligen ägnar sig åt. Det talas ofta om vågkraft, tidvattenkraft och saltkraft som möjliga energikällor. Forskningen kring dessa har nått olika långt och i dagsläget är det kanske studierna kring vågkraft som är intensivast.

Genom att använda vågornas rörelse för att driva ett vågkraftverk kan elektricitet skapas. Det första steget i produktionen startar när vinden blåser över vattnet. Vindens energi sätter då havet i rörelse och havsvågor uppstår som ett resultat. Genom ett vågkraftverk tar man i sin tur tillvara på den energi som finns i vågorna och omvandlar denna till elektricitet.

I Sverige pågår ett forskningsprojekt om vågkraft vid Ångströmlaboratoriet i Uppsala under ledning av Professor Mats Leijon. Vågenergi beskrivs där som en ”stor oexploaterad källa till förnybar energiproduktion”. Själva processen är ganska enkel och kan studeras närmare i en artikel om Vågkraftsprojektet i Lysekil som drivs av Ångströmlaboratoriet.

Det israeliska företaget SDE Energy har utvecklat en patenterad metod för produktionen. Denna metod skiljer sig något från den som nu testas i Sverige. SDE använder sig av bojar som placeras på vågbrytare. Företaget bygger nu sin andra anläggning av tre i Guangzhouprovinsen i Kina. Kapaciteten i anläggningarna skiljer sig åt och produktionen ligger fortfarande på en blygsam nivå jämfört med traditionella energikällor – cirka 500 kilowatt. Vågkraftverken är dock ett välkommet tillskott i Kina på grund av landets höga nivåer av föroreningar som man försöker förbättra.

Läs mer:

Sea Wave Power Plant No’2 to China

Israeli firm brings energy wave technology to China

 

 

 



Lämna din kommentar

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

To have your photo beside your comment please register at Gravatar.