I juli mördades tre personer från en judisk familj på Västbanken av en palestinsk Hamas-terrorist. Terroristen hyllas nu som hjälte av den palestinska tidningen Al-Hal.
Tidningen Al-Hal ges ut en gång per månad av Media Development Center på Birzeit-universitetet och finansieras av svenskt bistånd.
Reportaget var hårt vinklat och enligt tidningen utförde den palestinska terroristen attacken mot familjen på grund av israeliska överträdelser mot Al-Aqsamoskén i Jerusalem. Överträdelserna är de säkerhetsåtgärder som Israel genomfört utanför moskéområdet, bland annat tillfäliga åtgärder såsom säkerhetsportar med metaldetektorer efter att en terrorattack utförts i området. I en dikt i reportaget beskrivs terroristens insatser som heroiska.
Det är också värt att notera att Sverige-finansierade Al-Hal inte erkänner staten Israel och hävdar att hela staten är olaglig ockupation.